
Кожному скелелазу потрібен напарник, а кожному напарнику – страхувальний пристрій. Без нього неможливе безпечне лазіння з мотузкою, і ви зможете займатися тільки боулдерінгом.
Скелелази використовують страхувальні пристрої, щоб ловити партнера в разі зриву і безпечно спускати його на землю. Якщо ви тільки починаєте займатися скелелазінням, то страхувальний пристрій є одним із перших предметів спорядження, який потрібно придбати.
У магазинах представлений величезний вибір різних страхувальних пристроїв і часто складно зробити вибір під час купівлі. Постараємося дати рекомендації щодо найкращих спускових пристроїв 2023 року.
Ми відсортували наші рекомендації за конкретними категоріями, щоб вам було легше вибрати пристрій, який найкраще відповідає вашим потребам.
Найкращий страхувальний пристрій загалом: Petzl GriGri
Перший GriGri компанія Petzl випустила в 1991 році. Відтоді цей універсальний пристрій вважається світовим стандартом для спускових пристроїв.
Багато інших виробників засновували свої конструкції спускових пристроїв на GriGri. Але після 30 років існування GriGri продовжує бути найкращим.
Під час лазіння на скеледромі або на скелях GriGri може зробити все, що вам потрібно. На момент своєї появи GriGri був одним з перших спускових пристроїв з допоміжним гальмом. За минулі роки його ефективна конструкція зазнала лише незначних змін.
GriGri використовує внутрішній механізм для защемлення альпіністської мотузки, коли мотузка занадто швидко протягується через пристрій. Наприклад, у разі падіння лідера, мотузка різко тягнеться вгору і кулачок у GriGri захоплює її, що зупиняє падіння. Наслідуючи приклад GriGri, багато інших допоміжних гальмівних пристроїв тепер використовують аналогічну конструкцію.
На сьогодні існує чотири версії GriGri. У 2019 році компанія Petzl випустила новітню версію, і ми вважаємо, що це найкращий пристрій, доступний у 2023 році. Пристрій сумісний з мотузками розміром 8,5-11 мм.
GriGri особливо відомий своєю зручністю під час тривалих спроб проходження скелелазних маршрутів. Скелелаз може висіти на мотузці впродовж тривалого часу, а страхувальник може комфортно чекати, без необхідності активно стискати мотузку і напружувати руку.
Порівняно з ручними пристроями типу стакан, GriGri є набагато зручнішим варіантом для довготривалої страховки та роботи над проєктами.
Як і в багатьох інших пристроях з допоміжним гальмуванням, скелелаз не може навантажити GriGri двома мотузками одночасно, що обмежує його можливості під час спуску. Через це він обмежено застосовується в мультипітчевому лазінні.
Незважаючи на те, що Petzl GriGri є досить простим у використанні спусковим пристроєм, необхідно вчитися ним користуватися у кваліфікованого інструктора.
Наразі Petzl пропонує два види пристрою: GriGri 2019 року і GriGri+, який був представлений 2017 року і відрізняється зносостійкими компонентами та функцією антипаніки.
Обидва варіанти гарні, але багато скелелазів вважають функцію антипаніки зайвою і незручною.
Плюси Petzl GriGri:
- чудово підходить для спортивних маршрутів;
- ефективний для верхньої страховки;
- міцний;
- забезпечує плавний спуск;
- працює з широким діапазоном діаметрів мотузки.
Мінуси:
- дорожче, ніж інші варіанти;
- не сумісний зі спуском на подвійній мотузці.
Найкращий бюджетний страхувальний пристрій: Black Diamond ATC-XP
Цей простий спусковий пристрій є варіацією стандартного пристрою типу “Стакан”, яким скелелази та альпіністи користуються вже багато десятиліть. Хоча це не найдешевший пристрій на ринку, ми вважаємо його відносно доступним варіантом.
Головна особливість, яка відрізняє ATC-XP від стандартних ручних пристроїв трубчастого типу, – це набір зубчастих канавок всередині обох трубок. Ці канавки збільшують тертя на мотузці під час використання, що трохи полегшує контроль швидкості під час спуску по мотузці. Завдяки цим канавкам страхувальник може заблокувати пристрій і утримувати відпочиваючого скелелаза зі значно меншими зусиллями.
Black Diamond ATC-XP також є хорошим вибором для вивчення основ страховки і спуску для скелелазів-початківців. Завдяки простій і міцній конструкції, цей пристрій прослужить довгі роки навіть у разі регулярного використання.
Багато людей досі користуються ручними спусковими пристроями, такими як ATC-XP. Однак світ скелелазіння поступово відмовляється від цього типу спускових пристроїв, як і від спускових пристроїв типу Вісімка.
Багато скеледромів тепер вимагають, щоб усі використовували спускові пристрої з допоміжним гальмівним пристроєм, що виключає використання спускових пристроїв ATC. Тому незважаючи на перевірені часом переваги, покупці повинні знати, що ці пристрої дозволено використовувати не на всіх скеледромах.
З ATC-XP можна використовувати мотузки розміром 7,7-11 мм, і він легко впорається зі спусками на одній і двох мотузках.
Плюси Black Diamond ATC-XP:
- доступна ціна;
- хороший контроль тертя завдяки вбудованим зубцям;
- легко навчитися користуватися.
Мінуси:
- немає функції допоміжного гальмування;
- деякі скеледроми не дозволяють використовувати;
- незручно використовувати під час довгих спусків, коли альпініст обтяжує мотузку.
Найкращий страхувальний пристрій для мультипітчевого скелелазіння: DMM Pivot
Для лазіння мультипітчів вам знадобиться пристрій з автоблокуванням, який дасть вам змогу відстібати послідовника безпосередньо від станції. З безлічі представлених на ринку автоблокувальних спускових пристроїв DMM Pivot є фаворитом завдяки кільком чудовим характеристикам і особливостям.
Автоблокувальний пристрій перебуває в режимі гіда, коли його кріплять безпосередньо до станції, а потім використовують для супроводу скелелаза, який слідує за ним. Для роботи в цьому режимі пристрій повинен мати окрему металеву петлю, яка кріпиться безпосередньо до станції.
На DMM Pivot ця точка кріплення може повертатися (або обертатися), що дуже корисно в деяких ситуаціях. З Pivot працюють мотузки розміром 7,5-11 мм.
Коли ваш послідовник лізе по пітчу, він може зірватися і захотіти спуститися назад униз і спробувати пролізти проблемну ділянку ще раз. При використанні більшості пристроїв з автоматичним блокуванням у режимі провідника спуск послідовника вимагає декількох складних і потенційно небезпечних дій.
У пристрої Pivot поворотна точка кріплення дає змогу легко змінити кут нахилу пристрою і безпечно спустити напарника. Ця функція також може бути корисна під час порятунку або в надзвичайних ситуаціях.
Інші спускові пристрої, як-от Petzl GriGri, також можуть з легкістю спустити послідовника. Однак Pivot – це пристрій у вигляді стакану, який можна використовувати для спуску по подвійній мотузці. Спусковий пристрій GriGri може використовуватися тільки для спуску по одній мотузці. З цієї причини Pivot має перевагу перед аналогічними пристроями, такими як ATC Guide, і особливо зручний у мультипітчі.
Плюси:
- інноваційний дизайн забезпечує значну користь;
- простота у використанні;
- плавно подає мотузку.
Мінуси:
- дорожче, ніж аналогічні пристрої;
- відсутній режим допоміжного гальмування.
Найкращий універсальний страхувальний пристрій: Edelrid Giga Jul
Giga Jul поєднує в собі простоту ручних стаканів з допоміжним гальмуванням і спуск по подвійній мотузці. Де б ви не знаходилися – на скеледромі або на третьому пітчі на скелях, Giga Jul забезпечить вас усім необхідним.
Ковзний механізм Giga Jul дає змогу користувачам перемикатися між режимами допоміжного та ручного гальмування. Це означає, що пристрій можна використовувати для нижньої страховки з перевагами допоміжного гальмування, але також його можна використовувати для будь-якого спуску по мотузці.
Таке поєднання функцій особливо цінне в умовах мультипітчу. Giga Jul усуває необхідність брати з собою додатковий пристрій типу стакан на мультипітчевий маршрут, щоб використовувати його виключно для спуску по мотузці.
Сталеві вставки в трубках Giga Jul протистоять зносу від мотузки і збільшують термін служби пристрою. Конструкція з двох матеріалів дає змогу пристрою поєднувати легкість алюмінію зі зносостійкістю сталі.
До управління слайдером Giga Jul потрібно звикнути, особливо під час переходу між спуском послідовника згори і спуском лідера через обв’язку.
Giga Jul вимагає більше кроків для цього переходу, ніж Petzl GriGri. Проте, у Edelrid Giga Jul є додаткова перевага – спуск по подвійній мотузці, коли приходить час спускатися.
Компанія Edelrid відома своїм інноваційним альпіністським спорядженням, і Giga Jul відповідає цій репутації. Завдяки автоматичному гальмуванню всі скеледроми дозволять вам використовувати цей пристрій. Універсальність Giga Jul не має собі рівних.
Плюси Edelrid Giga Jul:
- універсальний;
- стійкість до стирання і довговічний завдяки сталевим вставкам;
- доступна ціна порівняно з іншими пристроями з допоміжним гальмом;
- працює з широким діапазоном мотузок 7,8-10 мм.
Мінуси:
- система слайдера потребує навчання;
- трохи важчий, ніж аналогічні пристрої.
Пока нет комментариев