
Зміст:
Якщо ви шукаєте фітнес, веселощі та здорову дозу адреналіну, то скелелазіння – це гідне заняття. Скелелазіння приваблює сміливців та шукачів пригод.
Щоб почати тренуватися та зрозуміти, що потрібно для скелелазіння, треба визначитися з типом, який ви хочете спробувати.
Обираємо тип скелелазіння
Скелелазіння має широкий спектр дисциплін, кожна з яких потребує різного спорядження та підготовки. Ви можете почати займатися боулдерінгом, скелелазінням у приміщенні або скелелазінням на природі.
Боулдерінг
Для початку спробуйте боулдерінг, тому що він вимагає найменшої кількості часу та спорядження. Ним можна займатися як у залі, так і на вулиці. Суть боулдерінгу в тому, що ви лазите без страховки на відносно невелику висоту. Якщо ви лазите у залі, то висота стінки 4-5 метрів і внизу лежать м’які мати. Якщо ж ви тренуєтеся на каменях, то висота може досягати й 8-10 метрів (хайболи), а зістрибувати доведеться на спеціальні боулдермати.
Боулдерінг – відмінне заняття для початківців, тому що для нього потрібні тільки скельні туфлі та мішок з магнезією. Вам не потрібна мотузка чи страхувальна система. Боулдерінг поширений у залах та на природі. В Україні є кілька боулдерінгових районів: Скелі Довбуша, Ямельниця, Острів Пасхи.
Скелелазіння в залі
Зал, в якому можна займатися скелелазінням, називається скеледром. В Україні є багато скеледромів, де можна спробувати лазіння з верхньою та нижньою страховкою. На скеледромі використовуються штучні опори для рук та ніг (зачепи), призначені для створення маршрутів різної складності. Рутсетери можуть легко створювати безліч нових маршрутів на одній і тій же стіні просто змінюючи положення і конфігурацію зачіпок.
Скеледром має низку переваг:
- легкодоступне, незалежне від погоди місце для практики та тренувань;
- можна лазити в районах, де немає скель;
- не потрібні спеціальні знання, тому що можна взяти інструктора;
- можливість спробувати себе у спорті з орендованим спорядженням, перш ніж інвестувати у своє власне.
Скелелазіння на реальних скелях
На скелях найпростішим і найбезпечнішим є лазіння з верхньою страховкою. В такому випадку мотузка пропущена через кільце у верхній частині маршруту. Ваше завдання піднятися до цього кільця, тоді як інший скелелаз забезпечує страховку.
У даному виді лазіння мінімізується відстань падіння, у разі зриву або зісковзування зі скелі. Ось чому лазіння з верхньою страховкою відмінно підходить для новачків і саме ним ви будете займатиметеся як на скеледромі, так і на відкритому повітрі.
Людина, яка тримає другий кінець мотузки і забезпечує страховку називається страхуючим. Він відіграє важливу роль, від нього залежить ваша безпека. Тому страхуючим має бути інструктор або належним чином навчений скелелаз. Якщо ви серйозно вирішите займатися скелелазінням, то вам також необхідно навчитися страхувати.
Що необхідно для скелелазіння
Початківцям, які прийшли до скеледрому необхідне спорядження для скелелазіння дають в оренду. Але у разі регулярних тренувань рекомендуємо придбати власне спорядження.
Розглянемо, що необхідно для занять кожним типом скелелазіння.
Що потрібно для боулдерінгу:
- скельні туфлі;
- магнезія;
- мішечок для магнезії.
Скельні туфлі
Скельні туфлі або просто скельники забезпечують тертя, необхідне утримання ніг на зачепах. Вибір скельників залежить від уміння лазити, місця для лазіння та типу трас. Скельні туфлі повинні сидіти щільно, але не надто туго. Як правило, їх купують на розмір менше ноги. Чим скельне взуття тісніше, тим більше технічно складні маршрути ви можете в ньому пролізти.
Примітка: скельні туфлі некомфортні та не призначені для ходьби. Їхнє основне і єдине призначення – скелелазіння. Тому вам завжди необхідно мати із собою змінне взуття.
Магнезія
Скелелази, як і гімнасти, використовують магнезію для покращення хвата. Магнезія вбирає піт на ваших руках і не дає їм ковзати. Магнезія буває кількох типів: порошок, кулька, кубик, рідка. Вибір залежить від умов у яких ви лазите та ваших особистих переваг.
Мішечок для магнезії
Для зручності носіння магнезії у вигляді порошку використовують маленький мішечок, який звисає з талії на ремені. Його вішають ззаду, щоб при лазінні можна було по черзі магнезити руки. Також є великі мішечки для боулдерінгу, в яких можна одночасно магнезити обидві руки.
Боулдермати
При лазні на каменях також знадобиться парочка боулдерматів. Вони досить м’які для стрибків, але мають відносно невеликі розміри. Для зручності перенесення мають лямки, які можна одягати на плечі у вигляді рюкзака.
Для скелелазіння з верхньою страховкою список спорядження буде більшим.
На додаток до вищепереліченого вам знадобляться:
- страхувальна система;
- страхувальний пристрій;
- карабін.
Страхувальна система
Страхувальна обв’язка складається із двох основних частин:
- поясний ремінь: він розташовується на стегнах і повинен щільно прилягати;
- петлі для ніг: по одній петлі навколо кожної ноги. Часто ці петлі регульовані та знімні.
Страхувальна система дозволяє надійно та ефективно прив’язуватися до мотузки. Практично всі страхувальні системи мають дві передні петлі, призначені спеціально для просування та прив’язування мотузки. Одна петля розташована на талії, друга на петлях ніг. Зазвичай, ці петлі відрізняються від страхувальної петлі, яка призначена для страхувального пристрою. Вибір системи залежить від типу скелелазіння, яким ви плануєте займатися.
Страхувальний пристрій
При правильному використанні страхувальний пристрій збільшує тертя, яке допомагає страхувальнику контролювати мотузку.
Пристрої для страховки поділяються на два типи:
- ручні (вісімка, стакан);
- автоблокуючі (Petzl Gri-Gri).
Другі кращі, оскільки забезпечують безпечнішу страховку, особливо з недосвідченим партнером.
Карабін
Міцні, легкі металеві карабіни з’єднують страхувальний пристрій та систему.
Скелелазні карабіни діляться на 3 основних типи:
- без муфти;
- з ручною муфтою;
- з автоматичною муфтою.
Для новачків рекомендуємо карабін з ручною муфтою, яку необхідно вручну закручувати після приєднання страхувального пристрою.
Якщо ви плануєте лазити з нижньою страховкою, то додатково знадобляться динамічна мотузка та набір відтяжок. Також бажано придбати каску.
Скелелазний одяг
Ну і важливим у скелелазінні є одяг. Носіть одяг, який не обмежує вас і не заважає вам чи мотузці. Одяг повинен дихати, вбирати піт і швидко сохнути, щоб вам було тепло та комфортно під час лазіння. Зручно лазити у спеціальних штанах, які тягнуться і мають посилення на колінах, а також забезпечені спеціальною петлею для щіточки..
Пам’ятайте: безпека – це ваша відповідальність. Жодна стаття чи відео не замінить правильних інструкцій та досвіду. Перед скелелазінням обов’язково перевірте своє спорядження і переконайтеся в його надійності та працездатності.
Пока нет комментариев