
Перед купівлею першої або чергової пари скельного взуття потрібно враховувати три важливі чинники.
Виходячи зі свого досвіду, підбір скельників майже завжди не найпростіше завдання. Адже помилка під час підбору штанів лише позначиться на вашій самооцінці, коли ви вийдете на вулицю, а неправильно підібрані скельні туфлі додадуть у ваше життя болю і зіпсують безліч пролазів і тренувань.
Для того щоб лазити максимально ефективно, важливо знайти скельники, які не тільки підходять вам по нозі, а й відповідають рельєфу і стилю вашого лазіння. Від цього залежить постановка ноги на зачепі та кількість зусиль, що витрачаються на рух. Зрештою від цього залежить пролаз траси і задоволення від лазіння в цілому.
Усі, хто так чи інакше пробував займатися скелелазінням, розуміють переваги, які дають скельники, основний критерій – зчеплення і стійкість на різних поверхнях.
Для вибору ідеальних скельників є чотири дуже простих критерії, на які потрібно звернути увагу:
- форма і розмір вашої стопи;
- лізете ви в залі або на натуральних скелях;
- специфіка рельєфу;
- ваш стиль лазіння.
Що більше чинників ви зможете поєднати під час вибору скельників, то більше у вас шансів підібрати для себе ідеальне скельне взуття. Пропонуємо зупинитися на кожному з них детальніше і, можливо, додамо кілька не таких очевидних, але не менш важливих.
Як вибрати скельники
Незалежно від того, новачок ви чи досвідчений скелелаз, основні критерії вибору скельних туфель майже не змінюються, за винятком деяких дуже тонких нюансів, які ви зможете використовувати тільки набравшись досвіду і підбираючи взуття під певні завдання.
Найважливіші чинники для вибору скельників:
1. Підбирайте скельники з урахуванням розміру і форми стопи
Навіть під час вибору звичайного взуття це перше, на що ви маєте звернути увагу, що вже казати про скельне взуття, яке повинне облягати стопу щільно і без пустот. Повторимо ще раз, скельники мають сидіти дуже щільно, збираючи стопу у своєрідний кулак, на який зрештою припадатиме вся вага тіла під час лазіння. Скельники це продовження вашого тіла, в деякому сенсі це верхній шар шкіри, який відпрацьовує разом з усім тілом. Крім того, що у взутті не повинно бути порожнього місця, ви не повинні відчувати гострий біль, ну про яке лазіння може йти мова, якщо всі ваші думки тільки про те, як боляче зараз вашим ногам?!
Отже, основні параметри це:
- довжина стопи;
- ширина стопи;
- обсяг підйому;
- форма носка;
- агресивність скельника;
- заповненість п’яти.
Наскільки це важливо?
Правильна посадка в скельнику дає оптимальну ефективність скелелазного взуття і безпосередньо впливає на продуктивність лазіння. Щільна, і в жодному разі, не болюча посадка взуття забезпечується натягом завдяки конструкції скельників. Це створює жорсткість і цілісність стопи під час тиску на зачепи. Особливо потрібно враховувати це в м’яких моделях взуття.
Що ви отримаєте, правильно підібравши скельні туфлі:
- чутливість: правильно підібраний розмір забезпечить передачу імпульсів від взуття до рецепторів стопи. Це дає інформацію про те, наскільки стійка нога на зачепі та дає додатковий контроль;
- тиск на зачіп: повне заповнення скельника забезпечує тиск всієї маси тіла в одній точці – сконцентровано на пальці ніг, що дає змогу контролювати й навантажувати навіть найменшу зачепу, переносячи вагу тіла на ноги;
- точність: якщо скельники занадто малі або великі, ви не зможете точно і правильно розташувати ногу на зачепі. Причому маленькі скельники не дадуть ефективно лізти через больові відчуття, а занадто великі не забезпечують контроль ніг, тому що носок взуття буде задиратися вгору, коли його навантажувати. Тобто технічно, працювати ногами стане неможливо.
Деякі скельні туфлі сидять краще, деякі гірше, але жодна модель не зможе точно повторювати форму вашої стопи, правильніше сказати, що вона і не призначена для цього. Правильно зроблені і підібрані скальники повинні самі адаптуватися під форму вашої стопи. Це означає, що скельник приймає форму стопи, але не втрачає свого функціоналу, скільки енергії можна передати від пальців ніг на кант скельника за рахунок ваги тіла.
Ознакою того, що скельні туфлі завеликі, стане відчуття порожнечі всередині взуття під час натискання на скельник. Зовні стануть видимими складки на матеріалі взуття. Придивіться в залі на тренуванні, навколо вас виявиться багато скелелазів у скельниках не за розміром.
Якщо взуття занадто мале, а пальці надто стиснуті й вигнуті, це обмежить можливість тиснути на кант скельника і навантажувати пальці ноги. Це просто дуже боляче і впливає на чутливість, точність і тиск.
2. Стилі лазіння і типи рельєфу
Так уже влаштована свідомість людини, що навіть якщо вона вважає, що її скельники ідеальні, завжди залишається місце для сумнівів, чи можливо щось поліпшити і як це вплине на лазіння. Говорячи без натяків, завжди можна сказати, що не проліз цей маршрут через скельники (сарказм).
Деякі скелелази мають кілька пар скельного взуття окремо для залу, окремо для скель, іноді навіть окремо для різного рельєфу.
Чому це важливо? Технічні характеристики взуття, які дає виробник, розроблені для різних стилів лазіння і типів рельєфу. Наприклад, і La Sportiva Miura VS, і Futura створені на одній і тій же колодці (PD75) і пропонують дуже схожу посадку, хоча обидві призначені для дуже різних типів опор. Futura дуже м’яка, що робить її ідеальною для лазіння в приміщенні або рухів “на тертя”, водночас Miura VS значно жорсткіші, що робить їх більш придатними для мізерів і технічної роботи ніг.
Різні характеристики скельного взуття, такі як, наприклад, жорсткість і агресивність колодки, адаптують взуття для різних завдань, пов’язаних з лазінням на різних рельєфах і типах скель.
Основний сенс жорсткого взуття полягає в тому, щоб утримувати вашу вагу на ногах, на мізерах. Вектор навантаження для цього типу взуття, відносно стіни – паралельний. Завдяки цьому лазіння менше навантажує ноги скелелаза, тому їх частіше використовують на довгих маршрутах. Також жорсткі скальники рекомендують новачкам.
М’яке взуття адаптує свою форму до форми зачепів і забезпечує кращий контроль, там, де це необхідно. На відміну від жорсткого взуття вектор сили спрямований не тільки вниз, а й у всіх напрямках, залежно від кута нахилу стіни. М’яке взуття популярне для скелелазіння в приміщенні, де в достатку присутні рухи на тертя.
Агресивність колодки (загнута донизу форма) та асиметричність – складові адаптації взуття для різних рельєфів і завдань. Агресивне взуття з високим асиметричним профілем чинить тиск на великий палець ноги, забезпечуючи більший тиск на пальці і, відповідно, більший контроль. Нейтральне або помірне взуття буде зручнішим, ніж дуже агресивне взуття, завдяки своїй більш плоскій колодці, але може не підходити для лазіння на сильних нависаннях.
Що слід враховувати:
- де ви переважно лазите, у приміщенні чи на відкритому повітрі: зачепи для боулдерінгу та спортивного скелелазіння більш габаритні, більші, круглі та зазвичай мають більше тертя поверхні, ніж скелі. Як правило, м’якше взуття краще підходить для штучних стін, а жорсткіше взуття краще підходить для скель;
- довжина маршруту: для довгих трас і мультипітчів ліпше використовувати жорсткіше взуття, оскільки воно знижує навантаження на литки та зв’язки стопи, даючи вам змогу комфортно лазити протягом тривалого періоду часу;
- Тип скелі і вид рельєфу: консультуйтеся під час вибору взуття, для якого типу рельєфу і скель воно призначене.
3. Враховуйте свій стиль лазіння
Ймовірно, це не найважливіше, що потрібно враховувати при виборі скельних туфель, але абсолютно точно заслуговує на увагу. Крім того, наскільки добре взуття підходить і наскільки добре воно відповідає рельєфу, важливим залишається ваш власний стиль лазіння. У кожного скелелаза свій фірмовий стиль. Коли ви спостерігаєте проходження однієї й тієї самої траси різними спортсменами, добре видно, що кожен із них лізе у своєму індивідуальному стилі, який враховує особисту антропометрію і психологію. Більш технічні скелелази чіткіше ставлять ноги, не роблять зайвих рухів. Для таких спортсменів більше підходять жорсткі скельники.
Для тих скелелазів, які в лазінні більше спираються не на техніку, а на силу і швидкість, найкраще підійдуть м’які моделі скельних туфель.
Ваше взуття для скелелазіння має відповідати вашому природному стилю. Проте, маючи і м’яке, і жорстке взуття, ви зможете бути більш різнобічно розвиненим скелелазом.
Коротше кажучи, для різних завдань краще мати різне взуття. Зрештою, скелелазів ніколи не буває багато!
Як правильно вибрати скальники
Пам’ятайте, ніколи в скельних туфлях ваші пальці не повинні бути повністю випрямлені. Нічого нового для скелелазів, які мають певний досвід лазіння в скельному взутті. Новачки, як правило, дивуються цьому тільки один раз, а після лазіння в скельниках, підібраних за розміром, пояснень більше не буде потрібно. Секрету в цьому немає ніякого, просто ви ніколи не зможете повноцінно навантажити прямі пальці ніг. Тільки зібрана стопа забезпечить стійкість на зачепі при упорі на великий палець ноги. Якщо ви лазите довгі траси, розгляньте скельники з неагресивною колодкою, які забезпечують помірне згинання пальців ніг. Це не вплине на точність роботи ногами, але забезпечить відносний комфорт на довгих пролазах. Боулдерінг і спортивне скелелазіння вимагають агресивнішого стилю лазіння за коротких пролазів, відповідно, вимагають агресивної колодки із загнутим всередину носком, це забезпечує максимальний тиск на носок під час виконання складних технічних рухів.
Навіть якщо скельники підібрані правильно і забезпечують відносно комфортну посадку ніг, пальці не можуть бути повністю випрямлені. Якщо ви відчуваєте, що пальці можна випрямити, напевно ці скельні туфлі вам завеликі. У цьому разі нога буде прослизати всередині, рант не буде чітко стояти на зачепі, загинаючись вгору.
Деякі скелелази помилково вважають, що чим менші скельники, тим вищу категорію траси ти можеш пролізти. Ця думка дуже застаріла в сучасному світі, де технології виробників взуття давно дають змогу підібрати скальники з урахуванням індивідуальних особливостей стопи. Крім усього іншого, занадто маленький розмір взуття сприяє травмам.
Під час вибору скельних туфель необхідно враховувати:
- форму колодки: колодка для будь-якого взуття – це базова конструкція, на основі якої формується певний модельний ряд з різним функціоналом. У скельному взутті колодка визначає форму, ступінь агресивності та розмір. Згодом кожен скелелаз визначає для себе ключові критерії для вибору скельників. Новачки повинні, насамперед, звертати увагу на те, щоб не залишалося порожнеч всередині взуття;
- матеріал: на розмір взуття впливає матеріал, з якого його зроблено. Наприклад, шкіряні скальники в процесі експлуатації розтягуються набагато сильніше, ніж гумові. Звичайно ж ідеться про верх взуття, а не про підошву. Одночасно це є перевагою, тому що взуття з верхом зі шкіри краще приймає форму стопи. Якщо верх взуття гумовий або виконаний із синтетичних матеріалів, то розраховувати на те, що воно потягнеться не варто.
Рекомендації скелелазам
Тепер, коли ми обговорили основні моменти, хочемо поділитися справжніми секретами, про які знають тільки досвідчені скелелази.
- Важливо правильно одягати таке взуття. Як би це дивно не звучало, але засунути ногу в скальник, це зовсім не те саме, що одягнути кросівки або модельні туфлі, хоча, і тут потрібно мати певні навички. В інтернеті повно відео роликів про те, як правильно одягнути скальники.
- Міряйте якомога більше різних моделей. Навіть досвідчені скелелази не завжди встигають стежити за новинками, які випускають виробники. Модель скельників останнього року випуску може відрізнятися за колодкою і матеріалами від такої самої моделі, яку купували кілька років тому, і здавалося б, досконально випробувана і вивчена. Це допоможе вам краще зрозуміти, які бренди, моделі та розміри найкраще підходять для ваших ніг, це теж досвід, який розкриє більше індивідуальних нюансів, на які ви будете звертати увагу.
- Міряти скельне взуття краще ввечері, коли ноги трохи набрякають і стають більшими, іноді на цілий розмір, після робочого дня. Розношувати в домашніх умовах взуття рекомендується вдень або вранці.
- Потрібно пам’ятати, не існує абсолютно універсальних скельних туфель. Жодна модель не зможе з часом повністю задовольнити всі запити досвідченого скелелаза. Купуйте кілька скельників, для різних завдань і функціоналу, що б не рекомендували виробники та їхні маркетологи. Наприклад, різне взуття потрібне для боулдерінгу і висотних маршрутів, для залу і натуральних скель, для лазіння на мізерах, терті або по щілинах. Список можна продовжувати.
- Тестуйте скельники під час купівлі. Практично будь-який магазин скелелазного спорядження, що поважає себе, має у себе міні-стенд, де можна спробувати взуття на різних видах зачіпок. Мінімально, що потрібно зробити під час примірки скельників, стати на порозі з упором на великі пальці ніг і оцінити свої відчуття. Мова про те, наскільки вам боляче, чи прослизає нога всередині, чи забезпечує це взуття достатню стійкість.
Ми зі свого боку сподіваємося, що всі рекомендації в цій статті допоможуть перетворити скелелазіння на задоволення, що б це не означало!
Пока нет комментариев